Basse är trots sin unga ålder (född 2001) en av lagets mer rutinerade spelare. Hon har nu spelat 5 hela säsonger i Ackers och i Allsvenskan och har nu skrivit på för ännu en säsong i den orangea tröjan! Hon gjorde 30 poäng på 31 matcher förgående säsong och helst skulle hon göra det avgörande målet i många matcher. Som resterande spelare i laget var hon en viktig pjäs under kvalet, speciellt hemma mot Dalen då hon avgjorde med endast 31 sekunder kvar av matchen.
Mer om Basse:
Isabel Balzano, även känd som Basse Balanzo har en o annan merit. Hon spelade bland annat SDF-SM 2018 och avgjorde (såklart…) finalen och vann SM-guld med Stockholmslaget. Efter det blev hon även uttagen till U19 landslagsläger och gjorde sin landslagsdebut i slutet av 2019. Basse kommer innan hon spelade i Åkersberga från Täby FC och hennes moderklubb är också Täby IS. Hon har faktiskt redan gjort sin debut i SSL, säsong 19/20 var hon på dubbel licens med Täby FC och gjorde sin SSL debut. Året efter spelade hon med IK Sirius under tiden som Allsvenskan pausades, då gjorde hon även sina första SSL poäng, 1+4 blev det. Nu ska hon i stället få spela SSL i den orangea tröjan.
Basse är en tekniskt duktig forward som gärna sätter sina lagkamrater i de bästa lägena. När det gäller väljer hon däremot att göra det själv och lyckas 9/10 gånger. Hon kan även spela back men det är på forwarden hon hör hemma. Ser ni Ackers spela boxplay är det förmodligen Basse som sitter utvisad då hon är humöret i laget. Förgående säsong fick hon sitta totalt 28 minuter, men hennes rekord är säsong 17/18 då hon hade 52 minuter och säsongen efter 50 minuter. Om ni följer vår Instagram (ackersoutsiders) vet ni också att hon har rekordet för flest utvisningar i Åkersberga IBF. Kanske en av hennes svagheter, men det är ju tur att laget är bra på att spela boxplay ;)
3 frågor med Isabel:
- Du har spelat SSL i 2 andra lag redan, men hur känns det att denna gång få gör det i Ackers tröjan?
Isabel: Det känns magiskt! Har fått testa på lite SSL tidigare, men det finns nog inte mycket som toppar att få spela med Ackers i högsta serien!
- Många tycker det är för tidigt för Ackers att spela SSL med ett så ungt lag, vad är din känsla angående det?
Isabel: Jag tycker att vi har den perfekta blandningen av gammalt och ungt. Med denna tuffa säsong i allsvenskan tror jag att vi är väl förberedda för vad som komma skall! Sen finns det andra lag som gjort liknande resa som oss, där man klarat sig kvar i SSL med ett ungt lag. Så vad talar för att vi inte etablerar oss också?
- Hur din utvisnings statistik se ut kommande säsong i SSL?
Isabel: Hahah räknade med att denna fråga skulle dyka upp, men förhoppningsvis så bättrar jag på mig rejält! Satsar väl på 10 minuter eller mindre, så får vi se om jag klarar av det eller inte 😉